Dlaczego należy unikać przeładowania tira?

czescdotir 11 grudnia 2017
0 people like this post

Kary za zbyt ciężki ładunek

Przeładowanie samochodu ciężarowego grozi mandatem w razie kontroli. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów najrozsądniej więc będzie stosować się do przepisów prawa. Zgodnie z nimi maksymalny nacisk na pojedynczą oś napędową może wynosić 11,5 tony, zaś w przypadku dróg wojewódzkich i powiatowych w granicy stolicy powinien on wynosić nie więcej niż 8 ton na pojedynczą oś napędową. Liczne kontrole sprawiają, że ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. Jednocześnie należy zauważyć, że winę za przekroczenie dopuszczalnej masy załadunkowej ponosi nie tylko załadowca, ale często również spedytor bądź nadawca. Magazyny przeładunkowe najczęściej budowane są na obrzeżach miast, gdzie obowiązuje ograniczenie do 8 ton. Nawet jeśli samochód ciężarowy nieznacznie przekraczający tę normę porusza się po drodze wojewódzkiej na dystansie zaledwie kilkuset metrów, na kierowcę może zostać nałożona kara.

Niebezpieczeństwo na drodze

Przeładowana ciężarówka powoduje uszkodzenie nawierzchni drogi, a ponadto jazda z nadmiernym obciążeniem prowadzi do szybszego zużywania się poszczególnych mechanizmów. Najbardziej narażone są układ hamulcowy i opony, a skutkiem nie stosowania się do określanych przez przepisy prawa norm bywa uszkodzenie osi. Częsta jazda ze zbyt dużym obciążeniem niesie więc konieczność kupowania nowych części do samochodów ciężarowych, a ponadto zwiększa koszt utrzymania tira ze względu na większe spalanie. Uszkodzenie hamulców czy amortyzatorów zwiększa też ryzyko wypadku, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie wagi samochodu ciężarowego po załadunku i unikanie jazdy ciężarówką, w której dopuszczalna masa została przekroczona.

Samochody ciężarowe to z pewnością jedne z najczęściej wykorzystywanych w transporcie towarów pojazdy. I chociaż mogą przewozić ładunki o znacznym ciężarze, nierzadko zdarza się przekroczenie ich dopuszczalnej masy załadunkowej. Jest to niekorzystne z wielu powodów. Jakich?

Category: Bezpieczeństwo
  • 0
  • 96
czescdotir