Jak przygotować samochód ciężarowy do zimy?

czescdotir 17 grudnia 2017
0 people like this post

Wraz z nadejściem jesieni stopniowo zmienia się pogoda – dni stają się krótsze, a średnia temperatura w ciągu dnia spada. Warto wtedy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu samochodu ciężarowego do zimy – taka przezorność gwarantuje, że w razie przymrozków lub gwałtownego pogorszenia się pogody samochód nie zwiedzie.

Co należy skontrolować?

Według specjalistów przed zimą należy zweryfikować stan układu pneumatycznego, a zwłaszcza znajdującego się w nim osuszacza powietrza. Jeśli będzie on mocno zużyty, w układzie mogą pojawić się kryształki lodu, co prowadzi do blokowania zaworów, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia całego układu. Dlatego bezpieczniej będzie odwiedzić sklep z częściami do ciężarówek i wymienić wkład na nowy jeszcze przed nastaniem mrozów. Skontrolować należy również akumulator, nawet jeśli działa sprawnie. Test przeprowadzony przez mechanika to najlepsza gwarancja, że samochód ciężarowy nie zawiedzie nawet po mroźnej nocy. Przed zimą dobrze jest też sprawdzić temperaturę zamarzania płynu hamulcowego – pomiaru dokonuje się za pomocą specjalnego testera, a jeśli wynik jest zbyt wysoki, płyn trzeba wymienić na nowy. Kontrola płynu hamulcowego jest szczególnie ważna w przypadku starszych samochodów.

Dobra widoczność na drodze

Jesienią i zimą utrudnieniem na drodze bywa pogorszona widoczność, co zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych wypadków. Aby uniknąć groźnych sytuacji, warto sprawdzić, czy pióra wycieraczek nie są zużyte i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Trwałość piór można zwiększyć w bardzo prosty sposób – wystarczy używać większej ilości płynu do spryskiwaczy, co dodatkowo zapobiega powstawaniu rys na szybie. Nie mniej istotne są światła. Klosz lampy najlepiej jest myć. Wycieranie go suchą ściereczką albo papierem powoduje ścieranie ochronnej warstwy bezbarwnego lakieru, przez co traci on swoją przejrzystość. W efekcie lampa zespolona działa mniej wydajnie i może nie zapewnić odpowiednio dużej ilości światła.

Category: Bezpieczeństwo
  • 0
  • 89
czescdotir