Jak zapewnić dłuższą żywotność samochodom ciężarowym?

czescdotir 6 listopada 2017
0 people like this post

Samochody ciężarowe to podstawa działalności firm transportowych – bez nich nie byłoby możliwe przewożenie towarów na długich dystansach. Ponieważ ich stan techniczny w dużej mierze wpływa na sukces finansowy przedsiębiorstwa, warto o nie zadbać.

Rozsądny kierowca

Brawurowa jazda to jedna z najczęstszych przyczyn groźnych wypadków drogowych. Ponieważ waga samochodów ciężarowych po załadunku sięga kilkudziesięciu ton, kolizja z udziałem tira często kończy się tragedią. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze jest więc bardzo ważne, podobnie jak kontrolowanie stanu technicznego ciężarówki w trasie. Kierowca powinien więc od czasu do czasu sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków oleju, płyny eksploatacyjne mają odpowiedni poziom, a wszystkie światła działają bez zarzutu. Ważne jest również, aby w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem.

Sprawdzony warsztat

Serwisowanie samochodów ciężarowych należy powierzyć specjalistom z odpowiednio dużym doświadczeniem i niezbędną wiedzą, a także – z warsztatem przystosowanym do naprawy tirów. Powinien obyć wyposażony nie tylko w podnośniki i narzędzia, za pomocą których możliwe będzie usunięcie usterki, ale też w urządzenia diagnostyczne. Bez nich trudno wyobrazić sobie naprawę nowoczesnych samochodów ciężarowych, w których producenci umieszczają mnóstwo elektroniki.

Przygotowanie do trasy

Odpowiednie przygotowanie do trasy to m. in. solidne zamocowanie ładunku i równomierne rozmieszczenie go na naczepie tak, aby nacisk na wszystkie osie i koła był jednakowy. Oczywiście pod uwagę należy brać ciężar towaru, a nie jego objętość. Solidne pasy transportowe służące do mocowania ładunków, maty antypoślizgowe oraz kątowniki zapewnią, że towar nie będzie przemieszczał się podczas jazdy, a tym samym nie przyczyni się do groźnego wypadku i uszkodzenia auta. Należy też przestrzegać dopuszczalnej masy załadunkowej – jej przekroczenie nie tylko może zakończyć się mandatem, ale też wpływa na szybsze zużywanie się układu hamulcowego i opon.

Category: Serwis samochodów
  • 0
  • 33
czescdotir