Jazda w trudnych warunkach – o czym należy pamiętać?

czescdotir 2 stycznia 2018
0 people like this post

Ograniczona widoczność na drodze bywa najczęściej spowodowana niesprzyjającą pogodą. Samochody ciężarowe muszą jednak pokonywać trasę niezależnie od panujących warunków. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy w burzy, mgle lub przy silnym wietrze?

Trochę statystyk

Samochody nieprzygotowanych do jazdy 15%
Kierowcy przywiązujący wagę do bezpieczeństwa 95%
Firmy regularnie serwisujące flotę samochodów 90%

Ostrożność przede wszystkim

Chociaż burze z ulewnymi deszczami to nic rzadkiego, warto zachować szczególną ostrożność w taką pogodę. Największym zagrożeniem są wtedy śliska nawierzchnia oraz utrudniona widoczność. Najlepiej wtedy zmniejszyć prędkość – znacznie łatwiej będzie dzięki temu uniknąć poślizgów, które są częstą przyczyną wypadków. Problemem bywa też silny wiatr, szczególnie uciążliwy dla wysokich samochodów, takich jak tiry. Nagłe silne podmuchy mogą nawet doprowadzić do przewrócenia się samochodu ciężarowego, dlatego podobnie jak w przypadku burzy, najrozsądniej będzie zwolnić i unikać gwałtownych manewrów. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza podczas wyjeżdżania na otwarty teren, na mostach, wiaduktach i wzniesieniach – w tych miejscach wiatr bywa najsilniejszy.

Sprawny tir to większe bezpieczeństwo na drodze

Właściciele firm transportowych szczególną wagę powinni przykładać do stanu technicznego floty samochodów ciężarowych. Niesprawny siłownik hamulcowy czy inne elementy i mechanizmy mogą sprawić, że ciężarówka zawiedzie w najmniej odpowiednim momencie. Regularne serwisowanie tirów gwarantuje, że ewentualne usterki zostaną szybko wychwycone i usunięte. Ważne jest również, jakie części do samochodów ciężarowych montowane są podczas naprawy. Powinny to być produkty oryginalne lub dobrej jakości zamienniki. Kontrolowanie sprawności samochodów ciężarowych znacznie ogranicza ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w utrudnionych warunkach. Istotne jest również dopilnowanie, aby ciężar przewożonych ładunków był równomiernie rozłożony na całej powierzchni naczepy – zapewnia to stabilne prowadzenie ciężarówki w niesprzyjających warunkach.

Category: Bezpieczeństwo
  • 0
  • 100
czescdotir