Prawidłowy załadunek – dlaczego jest ważny?

czescdotir 25 listopada 2017
0 people like this post

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Podczas umieszczania towarów na naczepie ważne jest, aby ich ciężar był równomiernie rozłożony na całej powierzchni. Dzięki temu zapewniony zostanie jednakowy nacisk na wszystkie osie oraz na koła ciężarówki. Ulokowanie całego ciężaru po jednej tylko stronie naczepy sprawia, że kierowca ma trudniejsze zadanie i może nie poradzić sobie z zapanowaniem nad pojazdem, np, podczas pokonywania zakrętów. W takich przypadkach nietrudno o groźny wypadek. Poważnym problemem podczas jazdy jest też nagła usterka. Jeśli jedna z osi będzie zbyt mocno obciążona, może prowadzić to do jej uszkodzenia. Oczywiście po równomiernym rozłożeniu ciężaru ładunku, konieczne jest mocowanie towaru tak, aby nie przesuwał się on podczas jazdy. W tym celu wykorzystuje się pasy transportowe oraz maty antypoślizgowe, a dla wzmocnienia całości – kątowniki. Stabilnie zamocowany ładunek również wpływa na bezpieczeństwo – jego przesuwanie się może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.

Ograniczenie kosztów

Każda kolizja spowodowana niewłaściwym rozmieszczeniem i nieodpowiednim zamocowaniem ładunku to niemałe koszty dla firmy transportowej. Są one związane nie tylko ze zniszczonym towarem, ale również uszkodzeniem ciężarówki. Jej naprawa będzie wiązała się z wydatkami na części tir i opłacenie usług mechanika, a konieczny w tym przypadku przestój również przekłada się na straty finansowe całej firmy transportowej. Warto więc przyłożyć się do solidnego zamocowania ładunku i rozmieszczenia jego ciężaru tak, aby zarówno kierowca, jak i inni użytkownicy dróg, a wreszcie przewożony towar byli bezpieczni.

Nowoczesne samochody ciężarowe to pojazdy, które mogą przewozić towary na duże odległości w stosunkowo krótkim czasie. Maksymalnie osiągają one prędkość 90km/h co daje całkiem wysoki wynik biorąc pod uwagę ciężar pojazdu po załadunku sięgający kilkudziesięciu ton. Aby jazda samochodem ciężarowym była bezpieczna, należy pamiętać o odpowiednim załadunku.

Category: Bezpieczeństwo
  • 0
  • 37
czescdotir